Únor / February:

14. 2. od 19h
Valentýnský křest publikace Kůň a had
Večírek a večer věnovaný publikacím o zvířecích dvojicích.
Mimo koně a hada zazáří: Pes a ptako, Slon a Mravenec, Medvěd a liška a další.

Horse and Snake book launch on Valentine's day.
Besides horse and snake starring: Dog and Bird, Elephant and Ant, Bear and Fox and many others...

Leden / January:

vernisáž výstavy a křest knihy 25. 1. 2018, 18.30 h
Chrudoš Valoušek: 
PANÁČEK, PECKA, ŠVESTKA, POLENO A ZASE PANÁČEK

Pečlivě soustružené linoryty Chrudoše Valouška tentokráte doprovází pinokiovský text Vojtěcha Maška. Jako vždy se však Chrudoš nevzdává mocného výtvarného účinku, některé výjevy jsou pojaté jako dynamické obrazy, jiné připomínají obrazové tabule a v knize najdeme i řadu komiksových čísel. Dokonale vycizelované typy odkazují nejen k Mikulkovi či Brázdovi, ale také k robotické stylizaci Henninga Wagenbretha. Výtvarná stylizace je rozehraná také v doplňkové typografii, v záhlaví kapitol či vlastním písmu navrženém přímo pro tuto přebohatou knihu. Chrudoš potvrzuje svoje mistrovské zkušenosti a urputný zápal a vrhá mezi nás další monumentální výzvu. 

Pinocchio, neposedný a zlobivý dřevěný panáček Carla Collodiho, musí projít mnohým dobrodružstvím, než přijde k rozumu... Co ale musí absolvovat taková pecka, než se stane panáčkem? Dobrodružné a komické vyprávění jednoho mluvícího polena sleduje životní příběh švestkové pecky plný zákrut a eskapád. Kromě bohapusté zábavy a parodie je cílem udělat si legraci z kdečeho a přitom ctít zásady napínavého čtiva s výchovným podtextem. Vojtěch Mašek, scenárista, autor komiksů a spisovatel, prokazuje cit pro živé až divadelní vyprávění a vrací na českou literární scénu pro děti smysl pro absurdní humor a uštěpačný spisovatelský nadhled. Bohaté linorytové ilustrace grafika a výtvarníka Chrudoše Valouška jsou jako vždy strhující. Některé výjevy jsou pojaté jako dynamické obrazy, jiné připomínají obrazové tabule a v knize najdeme i řadu komiksových čísel. Dokonale vycizelované typy odkazují nejen k Mikulkovi či Brázdovi, ale také k robotické stylizaci Henninga Wagenbretha. Chrudoš Valoušek a Vojtěch Mašek zkrátka nenechávají čtenáře na pochybách o tom, že Poleno se stalo novou zásadní postavou českých knižních dějin.

Kniha PANÁČEK, PECKA, ŠVESTKA, POLENO A ZASE PANÁČEK právě vychází v Baobabu. Napsal Vojtěch Mašek & ilustroval Chrudoš Valoušek. Velký vázaný formát 255x345, 96 stran tištěných přímými barvami. Výstava grafik z knihy bude v Xao k vidění do konce března.

Exhibition opening and book launch
25.1. 18.30 h
Chrudoš Valoušek: Dummy, Stone, Log and Dummy Again
Exhibition of an excellent graphic artist and illustrator Chrudoš Valoušek will present his newest works for children. His brand new book, published in January by the Baobab publishing house, is going to be launched during this evening. 
Exhibition lasts until end of March.


23.1. 19h

Šmelhaus, křest komiksu
studenti AI+G UMPRUM + Katedra scenáristiky a dramaturgie FAMU

Neni tu bezpečno. Bydlej tu zoufalý, vyšinutý a nebezpečný lidi.
Byla to jenom otázka času, než to tady začne vřít, a přišlo to včera. První domovní hlášení – a rovnou organizovanej zločin.

Scenáristé a výtvarníci této komiksové knihy se společně ubytovali v domě, který zkonstruovali ve svých hlavách, a strávili v něm velmi rušný den poznamenaný všedními tragédiemi i nevšedními katastrofami. Za zdmi bytů se proměňuje literární i výtvarný rukopis autorů. Jeden dům, mnoho úhlů pohledu, a za tím vším temná záhada, nakreslená, vykreslená a možná i trochu zkreslená.


Prosinec / December:

5.12. 15.30— 18 h
Mikulášské odpoledne s Terezou Říčanovou

Během odpoledne budeme v Xao vyrábět masky čertů a andělů, pak můžete vyrazit do ulic hledat svého Mikuláše! Tereza Říčanová přečte Vánoční knížku a s Alžbětou Zemanovou povede workshop výroby masek. Černočerní čerti a péřoví andělé 5.12. mezi 15,30-18,00 v Xao. 
Vstupné na dílnu je 80 korun.
Kapacita omezená, prosím registrace na email xaoinfo@gmail.com nebo fb do zpráv.

Listopad / November:

4.11. 15— 18 h
Čtení Šinty Čó a dílna nonsensové ilustrace pro děti
z japonštiny překládá Anna Čumlivská

8.11. 18— 19.30 h
Čekuj workshop „Udělej si vlastní komiks!“ s Lucií Lučanskou
ve spolupráci s neziskovou společností META

11.11. od 17h
vernisáž výstavy
Palo Čejka: PINGPONG BRATISLAVA, portrety z komentarom.

Neviditeľná mapa, voľne rámcovaná priestorom hlavného mesta Slovenska, vytýčená portrétmi ľudí a odkazmi medzi nimi. Prvý diel knihy ktorá sa môže rozvýjať do nekonečna. Xao představuje poslední projekt slovenského linorytce a grafika.

Výstava bude k vidění do 10. 12.

11.11. od 17h exhibition opening
Palo Čejka: 
PINGPONG BRATISLAVA, portraits with comments.

Invisible map, freely spread into space of the main city of Slovakia. Portraits of people and links between them. First part of a book, which could be evolving endlessly. Xao presents the newest project of Slovakian graphic artist.

Exhibition lasts until 10.12.

Říjen:

10.10. od 19h
Ozvěny Tabooku

Nestihli jste Tabook? Nebo si chtete prolistovat vystavené knihy mimo festivalovou vřavu?
V Xao bude k vidění výběr z mezinárodního festivalu malých a středních nakladatelů v Táboře:
Chrudoš Valoušek, Steven Guarnaccia (New York), Øvind Torseter (Norsko), Šinta Čó (Japonsko), Grażka Lange a její ateliér (Warszawa),  César Fernadez Arías (Španělsko).
Knihy z pojízdného francouzského knihkupectví od Delphine la Sardine.
Za novou reportáž nakladatelství Absynt.

10.10. 19h
The Echoes of Tabook

Did you miss Tabook? Or do you want to browse througt the exhibited books again?
We present the selection from international festival of small and middle-size publishers in Tábor: Chrudoš Valoušek, Steven Guarnaccia (New York), Øvind Torseter (Norway), Šinta Čó (Japan), Grażka Lange a její ateliér (Warszawa),  César Fernadez Arías (Spain).
Books from the mobile bookshop of Delphine la Sardine.
Books of the genre of now book reportage are represented by Absynt publishing house.

Září:

12. 9. 2017 od 19 h 
Alžběta Zemanová: Na jih i na sever
vernisáž výstavy

Výstava z posledních kousků ilustrátorské tvorby AZ. Cesta jistého Josky za sluncem — koho po cestě potkal, kudy cestoval a co vše zažil (autorská kniha Joska jede na jih, Baobab). Starý biblický příběh Jonáš a velryba — o nedůvěře, bouři a víře (Meander). A příběh o přátelství Pumy a Kondora, který se odehrává mezi kameny a trsy trav (napsal Daniel Rušar, NaPOLI). 

Výstava bude k vidění do 10. 10. 2017.

13. 9. 2017, od 15 do 18h
Velryby, balony a kondoři (výtvarná dílna)

Vyrábění závěsných mobilů na motivy zvířat a vzdušných dopravních prostředků. Stříhání, lepení, kreslení. Pro děti od 3let, vstup na dílnu 80 Kč.

12. 9. 2017 19 h 
Alžběta Zemanová: To the South as to the North
exhibition opening

Exhibition of latest illustration works of A.Z. The journey of some Joska to the sun who did he meet, where did he travel through and whad did he experience (author's book Joska goes to the South, Baobab). Old story from the Bible about Jonas and the Whale story about mistrust, storm and faith (Meander). And story about friendship of Puma and Condor, which takes place between the stones and the grass tufts (written by Daniel Rušar, NaPOLI). Exhibition lasts until 10. 10.

13. 9. 2017, 15  18h
Whales, Ballons and Condors (workshop)

Creation of hanging kynetic paper objects inspired by animals and flying means of transport. Cutting, glueing, drawing. For childern from 3 years, 80 Kč entrance fee.

Červen:

29. 6. od 19h 
AI+G: Výborná sklizeň
vernisáž výstavy a křest časopisu

Výstava představí Výborný časopis, nový projekt studentů ateliéru Ilustrace a grafiky z UMPRUM. Je to sbírka textů vypovídající něco o mileniálech studujících většinou umělecké obory a zajímajících se jak o své okolí, tak i vnitřní světy, rozhovory s (ne)známými (ne)ilustrátory, cestopisy ze světových letovisek, obrazové reportáže z nedalekých zákoutí a také recenze aktuálních knižních titulů. K prohlédnutí i koupi bude krom Výborného časopisu i současná produkce ateliéru.

29. 6. 19h 
AI+G: The Excellent Harvest
exhibition opening and magazine launch

The exhibition presents Výborný časopis (Excellent Mag), a brand new project of the Studio of Illustration and Graphics of UMPRUM school of art. This magazine offers a brief insight into the world of millennials through short essays, interviews with (un)known (un)professional illustrators, travel reports from all over the world, illustrated coverages from around the corner, up-to-date book reviews and much more. Besides Výborný časopis other outlets of the recent production of the Studio of Illustration and Graphics will be on display and on sale.

Květen:

1.5.
Paul Paetzel: Mein Freund Seb / Můj kámoš Seb

17 h přednáška, Goethe Institut
20 h vernisáž výstavy a křest komiksu Mein Freund Seb, knihkupectví a galerie Xaoxax

Paul Paetzel (*1984) je berlínský ilustrátor a komiksový kreslíř. Jeho barevné ilustrace inspirované tématem sci-fi jsou současně futuristické i nostalgické, a přesto se v nich objevují povědomá prostředí a situace.

V Goethe Institutu představí Paul svoji tvorbu. Na přednášku naváže ve 20 hodin vernisáž výstavy a čtení komiksu Můj kámoš Seb ve vršovickém knihkupectví a galerii Xaoxax, kde také pokřtíme české vydání jeho prvního a druhého dílu. U příležitosti pražské výstavy nakreslil Paul třetí díl příběhu, který bude k dostání v angličtině s českým překladem.

flickr.com/photos/paulpaetzel

Místa akce:
Goethe Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1
Knihkupectví a galerie Xaoxax, Krymská 29, Praha 10 Vršovice, xaoxax.cz

Ve spolupráci s Goethe Institut Prag.

1.5.
Paul Paetzel: My Friend Seb

17h lecture, Goethe Institut Prag
20h Exhibition opening, comic launch

Cold sweat runs over my shoulder even thouhg the creatures seems to be friendly. I can not believe it, it's my old friend Seb! It's such a long time ago that we saw each other that I already though our friendship was only imagined.

Exhibition of the berlin-based illustrator Paul Paetzel would show his comic My friend Seb from the Biografiktion Edition. 

Duben:

Lucie Lučanská: Nejdelší zima za 26 let
vernisáž výstavy 4.  5. v 18h

Nejdelší zima za 26 let aneb Co se dělo mezi odhrabováním sněhu, sněžnicema, saunou a polární září. Lucie Lučanská z ateliéru ilustrace a grafiky na UMPRUM vystavuje kresby z Finska.
Výstava bude k vidění do 31. května.

Lucie Lučanská: The Longest Winter in 26 Years
exhibition opening 4.   5. 18h

The longest winter in twenty six years or What happened between snow removal, sauna, snowshoes and aurora borealis. Lucie Lučanská from Illustraion and Graphics studio at the AAAD Prague presents drawings from Finland. 
Exhibition lasts until 31st of May.

 

Nejisté domovy
vernisáž výstavy 11.  4. v 18h

Spolek Ašta šmé a Xaoxax vás zve na vernisáž výstavy Nejisté domovy.
Výstava vychází z komiksů Františky Loubat, Stanislava Setinského, Lely Geislerové a Marka Pokorného, zachycující život dětí, které z různých důvodů nevyrůstaly ve své původní rodině.

Program: křest komiksu To už je všechno smazaný (Stanislav Setinský) a sborníku V jiném domově, koncert tria Vobezdud, zahájení výstavy, distribuce komiksů a sborníku. Výstava bude k vidění do 2. května.

Precarious Homes
exhibition opening 11.   4. 18h

Ašta Šmé association and Xaoxax invites you to the opening of exhibition Precarious Homes. Exhibition is based on the comic stories of Františka Loubat, Stanislav Setinský, Lela Gieslerová and Marek Pokorný. They are all showing stories of childern, which grew up without their native families for various reasons. 

Programme: comic launch of It has all been erased (Stanislav Setinský) and Precarious Homes anthology, concert of the Vobezdud trio, exhibition opening, disctribution of the comic and the comic anthology.
Exhibition lasts until 2nd May.


Březen:

čtvrtek 2.3. v 19h
Eva Maceková: KŽNJVPSSP
hudba / music by: šumařˇˇˇˇ

Začátek února byl teplý a nadmíru příznivý tomu, aby člověk potkal mezi ohradami bílého koně s nohama černýma, zborcenýma hladinou podzimního jezera anebo spatřil mezi břízkami Riegrových sadů zmítajícího se Ikara. /*

Černobílé airbrushové obrazy Evy Macekové jsou volně inspirované lyrickým románem /*Josefa Jedličky Kde život náš je v půli se svou poutí – textovou koláží z prostředí litvínovského koldomu z 50tých let.
Výstava potrvá do 5. 4.

Early february was warm, with conditions particularly favorable for sighting a white horse between the fences, legs spattered black by the surface of an autumnal lake, or Ikarus trashing among the birches in Rieger Gardens.

Black&white airbrush pictures by Eva Maceková are losely inspired by the lyric novel written by /*Josef Jedlička – Midway Upon the Journey of Our Life – the text collage from the Koldom (collective housing) in Litvínov in the 50’s. Exhibition until 5. 4.

 

sobota 4.3., 14.30 – 18h
Tereza Říčanová: Obrazy světa / Images of this world

Odpoledne s ilustrátorkou Terezou Říčanovou. Po dílně pro děti bude následovat autorčin výklad k její nové knize Obrazy svěza z nakladatelství Baobab.

Afternoon with the illustrator Tereza Říčanová. After the workshop for children, she will talk about her new book „Images of this world" by the Baobab publishing house.

Únor:

čtvrtek 23.2.
autogramiáda Wittgensteinovy knihy faktů
s autorem Ladislavem Čumbou
19 — 22h

sobota 18.2.
výtvarná dílna pro děti s Juliánou Chomovou: Hafanova dobrodružství
14 — 17. 30h

Hafan zavítal do Xao a chvíli se u nás zdrží. Má s dětmi velké plány - postavit město snů! Pokusíme se o to v rámci sobotního workshopu. Hravé budování města proběhne s autorkou trilogie Hafanova dobrodružství Juliánou Chomovou. Budeme lepit model města za pomoci mapy a vystřihovánek druhého dílu Hafanových dobrodružství a vytvářet vlastní části města z papíru dle vkusu a kreativity malých stavitelů.

Pro děti od 6ti let.

Kapacita je omezená, prosím ohlaště nám účast předem přes xaoinfo@gmail.com nebo pište do zpráv

poplatek 80kččtvrtek 9.2.
18h Juliána Chomová: Hafanova dobrodružství

Křest trilogie pracovních sešitů pro děti a vernisáž výstavy ilustrací.

Mistr Hafan se vydáva na cestu za kamenem moci Roxašutrem. Kdo Roxašutr najde, tomu se splní jedno přání. Mistr Hafan by chtěl mít svoje město, kde by nemusel poslouchat otravné zákazy a příkazy dospělých. S pomocí dětského čtenáře se mu podaří vše, co si zamane a nakonec postaví vysněné město! Jenže události vezmou trochu jiný spád, než by si mistr Hafan přál.
Interaktívní trilogie hafanova dobrodružství rozvíji tvořivost a sociálni zručnost malých čtenářů. Je inspirovaná volnočasovými sešity Albatrosu z šedesátych let. Dítě se stáva hafanovým parťákem hned na začátku příběhu. Jediné, co potřebuje malý čtenář na cestu, jsou pastelky, nůžky a kus důvtipu. 
Pro deti od 8 let.
Knihu vydalo a vytisklo nezávislé nakladatelství Kudlapress v Praze v nákladu 200 ks.Leden:

Výstava grafik, které si můžete koupit.

Prosinec:

čtvrtek 1.12.
18 h Horváth v Xao! 
Vernisáž výstavy Juraje Horvátha. 

Děti, psy, lesy, kameny, továrny, mraky, tanečnice a tak dál
...
Odstřižky, odřezky a otisky z posledních let
...
Pár svátečních a pár znervózňujících kousků na koukání, vesměs jednoduchého tvaru
...
J. H. se vedle své práce na knihách nesoustavně věnuje obrázkům, které nesouvisí s texty a téměř ani s jeho životem
...

Listopad v Xao: 

Podrobný program k nahlédnutí či stažení zde.

Bohatý program a výstava doposud nevystavených děl Miroslava Šaška (*1916-1980) ke stému výročí jeho narození. Miroslav Šašek je významný ilustrátor, jehož výpravné knihy pro děti jsou ve světe populární a obdivované, ale v Čechách se vydávají teprve v posledním desetiletí (nakladatelství Baobab). Výstavu doplní linoryty Magdaleny Rutové, která zpracovala rozměry drobný, leč obsahem vydatný dodatek k vydání knihy Mnichov Mnichovská oklika. Součástí výstavy je doprovodný program- dílny pro děti na různá témata, radiové vysílání na 107,0 FM a přednáška o Radiu Svobodná Evropa. Zahájení 2.listopadu.

středa 2.11.
Převleky na oslavu Šaškových narozenin:
Výtvarná dílna + Oslava. Dílna průběžně mezi 15.30 — 17.30 h,
Oslava v 18 h.
věkově neohraničeno

čtvrtek 3. 11.
Městská oklika
výtvarná dílna, 16 — 17. 30h
Věk: 7 − 10 let

středa 9. 11.
Architektonická dílna
16.30 — 18 h 
Věk: 10 − 15 let

soboty 19. a 26. 11.
Svět podle Šaška: dílna animovaného filmu
14 — 17 h
věk: od 7 let

středa 23. 11
MŮRO, MOŘI!
od 18 hodin
Uvedení nové knížky Luboše Drtiny a Miloše Doležala

čtvrtek 24. 11
Dílna minutových audioher
16 — 17 h 
Věk: od 8 let

Rádio Šašek 107,0 FM

V okruhu knihkupectví exklusivně naladíte rádio Šašek na 107,0 FM. Původní nahrávky M.Š. z padesátých let rádia Svobodná Evropa v Mnichově, aktuální rozhovory a výstupy ze zvukových dílen, které v knihkupectví proběhnou. Od 18.11. otevřené studio svobodného slova, přijďte a vysílejte do éteru.

datum upřesníme
Přednáška o historii Rádia Svobodná Evropa (RFE)


Vstup na dílny je bez poplatku, kapacita omezena. Zájemci prosím pište na: 
xaoinfo@gmail.com.
Akce byla podpořena Nadací Miroslava Šaška.

Built with Berta